Internet Explorer

Web taramanızı daha hızlı, daha güvenli ve daha kolay hale getiren en yeni Internet Explorer püf noktalarını bulabilirsiniz. Internet Explorer hakkında yardım alın.

Program Tanıtımları

Program mı arıyorsunuz? Doğru kategoridesiniz aradığınız güncel programlar burada.. Bilgisayar ve Internet kullanırken işinize uyaracak kaliteli programlar

Promosyon

yazılım firmalarının ürünlerini tanıtmak amacıyla belli dönemler ücretsiz olarak dağıttıkları lisansları bu kategoriden temin edebilirsiniz..

Windows 7

Kişisel bilgisayarlar için Windows’un bir sonraki sürümü Windows 7 hakkında bilgi edinin. Günlük görevleri daha kolay hale getirin.

Windows 8

Kişisel bilgisayarlar için Windows’un bir sonraki sürümü Windows 8 hakkında bilgi edinin. Günlük görevleri daha kolay hale getirin.

Ana Sayfa » Genel Bilgi

16:9 Yayına Geçiş

Yazan Tarih 14 Temmuz 2013 – 13:30Yorum Yok

16:9 formatını ilk Tv2 kanalının yayın hayatına başladığı gün gördük. Bugün yani 1 Temmuz 2013 tarihinde Kanal D’ de 16:9 formatında yayına başladı. Diğer kanalda yakında 16:9 formatına geçiş yapmaya başladı. Bu format tüplü televizyonlarda görüntünün daralması gibi bir sorun oluşturdu.

16-yayın geçişi

Türkiyede 16:9 yayın yapan kanallar.

Star TV, Kanal D, TV2, CNN Türk, TRTTURK, TRT1, NTV SPOR …. önümüzdeki bir kaç yıl içinde yerel kanallar dahil hepsi 16:9 formatına geçiş yapacaklar.

Kanal D’ nin sitesinde televizyon türlerine göre yapılması gereken ayarlar anlatılmış. Kısacası tüplü televizyonlar için söylenen çöpe alın yeni nesil bir televizyon alın demek isteniyor.

timthumb

16:9 Modu nedir?


 Lazer Disk ya da video kameradan gelen bastırılmış TV sinyalleri, el ile 16:9 moduna geçilerek herhangi bir bozulma olmadan 4:3 resim tüplerinde izlenebilir. Video kameraya ya da DVD kaydediciden gelen anamorfik (bastırılmış görüntülü kayıtlar) herhangi bir bozulma olmaksızın 4:3 ekranda izlenebilir.

4:3 Modu Nedir


 4:3 modu klasik televizyon ekranıdır ve Sessiz Dönem filmlerinin çoğu bu modda çekilmiştir. Bu modda iken bir resim genişliğindeki her dört birimin üç birim yüksekliğinde olacağı anlamına gelmektedir. Böylece fotoğraflarınızı veya bu modda kaydettiğiniz videoları 4:3 modunda çekerseniz fotoğraflar ve videolar TV ekranına tam olarak yansıyacaktır.

16:9 Yayın Geçişi Ayarları


 Tüplü Televizyonlar İçin;

Platform üyesi olmayan herhangi bir uydu alıcısı kullanıyorsanız, cihazınızın Ayarlar-Görüntü Ayarları menüsünden ve aynı zamanda TV’nizin Görüntü Ayarları menüsünden görüntü formatını 16:9 olarak seçmeniz gerekecektir.

Karasal anten veya analog kablo tv kullanıyorsanız, TV’nizin görüntü ayarları kısmından görüntü formatını 16:9 seçmeniz gerekmektedir(Tüplü TV’nizde görüntü ayarları sekmesi bulunmuyorsa, görüntü formatınızdaki sorun ancak TV’nizin değiştirilmesi ile mümkün olacaktır).

Tüm işlemleri gerçekleştirdiğiniz halde sorun devam ediyorsa;
0212 478 00 88 no’lu ALO D İzleyici Hattı’nı aramanız gerekmektedir…

LCD Televizyonlar İçin;

Platform üyesi olmayan herhangi bir uydu alıcısı kullanıyorsanız, cihazınızın Ayarlar-Görüntü Ayarları menüsünden ve aynı zamanda TV’nizin Görüntü Ayarları menüsünden görüntü formatını 16:9 olarak seçmeniz gerekecektir.

Karasal anten veya analog kablo tv kullanıyorsanız, TV’nizin görüntü ayarları kısmından görüntü formatını 16:9 seçmeniz gerekmektedir.

Tüm işlemleri gerçekleştirdiğiniz halde sorun devam ediyorsa;

0212 478 00 88 no’lu ALO D İzleyici Hattı’nı aramanız gerekmektedir…

Yorum Bırak!

Yorumunuzu Aşağıya Ekleyin veya Önceki Sitenin Kendi Adresinden.
Ayrıca Bu Yorumlara Abone Ol RSS Aracılığıyla.

Terbiyeli Ol!Spam Yapma.

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yorumlarınız için teşekkür ederiz
NOT: seviyeli yorumlar lütfen!.