Internet Explorer

Web taramanızı daha hızlı, daha güvenli ve daha kolay hale getiren en yeni Internet Explorer püf noktalarını bulabilirsiniz. Internet Explorer hakkında yardım alın.

Program Tanıtımları

Program mı arıyorsunuz? Doğru kategoridesiniz aradığınız güncel programlar burada.. Bilgisayar ve Internet kullanırken işinize uyaracak kaliteli programlar

Promosyon

yazılım firmalarının ürünlerini tanıtmak amacıyla belli dönemler ücretsiz olarak dağıttıkları lisansları bu kategoriden temin edebilirsiniz..

Windows 7

Kişisel bilgisayarlar için Windows’un bir sonraki sürümü Windows 7 hakkında bilgi edinin. Günlük görevleri daha kolay hale getirin.

Windows 8

Kişisel bilgisayarlar için Windows’un bir sonraki sürümü Windows 8 hakkında bilgi edinin. Günlük görevleri daha kolay hale getirin.

Ana Sayfa » Genel Bilgi

Davetsiz böcekleri TFT Monitörden Uzaklaştırmak

Yazan Tarih 13 Mayıs 2013 – 19:52Yorum Yok

Sakin bir yaz akşamında PC monitörünün başında internette geziniyorsunuz. Birden minik bir böcekçiğin ekranda gezinmeye başladığını fark ettiniz. Ekrandan uzaklaştırmaya çalıştığınızda, böceğin ekranın üzerinde değil de arkasında dolaştığını gördünüz. Böyle bir durumda hızlı hareket etmelisiniz çünkü ekranınız büyük ihtimalle trips olarak adlandırılan bir Thysanoptera’ya ev sahipliği yapıyor.

Sıcak ve rutubetli ağır havaları seven bu kanatlılar, uzmanlar tarafından havada dolaşan planktonlar (aeroplankton) olarak tanımlanıyor. Bu planktonlar için TFT panellerin ışıltısı büyülü bir dünya gibi olduğundan müthiş çekim merkezleri oluşturuyor. TFT panellerin metal katmanları lehim yerine vidalandığından bu küçük organizmaların içlerine sızması da mümkün oluyor.

imagesCARHNMS4 thysanoptera

Bu böceği gördüğünüz anda öldüremediyseniz, bu davetsiz misafirden kurtulma şansınız sona erdi demek değil. Monitörünüzü kapatarak soğumaya bırakın ve düz bir zemine koyduğunuz beyaz kağıda ekranı baş aşağı çevirin.   Daha sonra ışıkları kapatın ve kağıdın ardından yakacağınız bir ışıkla böceği kandırmaya çalışın. Yeteri kadar sabırlı davranırsanız böcek ekranı terk ederek kağıda yönelecektir. Dizüstüler de iş biraz daha karmaşıktır. Bilgisayarı kapattıktan sonra ekran kapağını açık bırakın ve yaklaşık 15 cm uzaklıktan bir gece lambası ışığını yatay olarak ekrana yansıtın.

Bu uygulamaların iki sonucu var: Ya ertesi gün küçük böcek ekranı terk etmiş olacak ya da bilgisayar servisinin yolunu tutacaksınız. Böcek girmesi dolayısıyla kullanılamayan ekranlar garanti kapsamı dışında olduğundan, bu durumun bütçenizi zorlaması kuvvetle olası. Ancak ekranı açmaya karar verdiyseniz, TFT panellerin oldukça karmaşık bir yapıda olduğunu ve içindeki kabloların kırılganlıklarıyla nam saldığını bir kez daha hatırlatmamızda yarar var

Yorum Bırak!

Yorumunuzu Aşağıya Ekleyin veya Önceki Sitenin Kendi Adresinden.
Ayrıca Bu Yorumlara Abone Ol RSS Aracılığıyla.

Terbiyeli Ol!Spam Yapma.

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yorumlarınız için teşekkür ederiz
NOT: seviyeli yorumlar lütfen!.