Internet Explorer

Web taramanızı daha hızlı, daha güvenli ve daha kolay hale getiren en yeni Internet Explorer püf noktalarını bulabilirsiniz. Internet Explorer hakkında yardım alın.

Program Tanıtımları

Program mı arıyorsunuz? Doğru kategoridesiniz aradığınız güncel programlar burada.. Bilgisayar ve Internet kullanırken işinize uyaracak kaliteli programlar

Promosyon

yazılım firmalarının ürünlerini tanıtmak amacıyla belli dönemler ücretsiz olarak dağıttıkları lisansları bu kategoriden temin edebilirsiniz..

Windows 7

Kişisel bilgisayarlar için Windows’un bir sonraki sürümü Windows 7 hakkında bilgi edinin. Günlük görevleri daha kolay hale getirin.

Windows 8

Kişisel bilgisayarlar için Windows’un bir sonraki sürümü Windows 8 hakkında bilgi edinin. Günlük görevleri daha kolay hale getirin.

Ana Sayfa » Tasarım

Tüm özellikleriyle Photoshop CS5

Yazan Tarih 23 Nisan 2010 – 00:19Yorum Yok

Popüler yazılımın son sürümü yepyeni özelliklerle geldi: İşte yeni Photoshop’un sundukları…

Ve Adobe Photoshop CS5 nihayet görücüye çıktı. Sizler için popüler imaj işleme yazılımının son sürümünü ve CS5’in diğer programlarını yakından inceleyerek göze çarpan özelliklerini bir araya topladı.

 İlk olarak Photoshop CS5’in birçok konuda geliştirildiğini ve imajlar üzerinde daha kolay çalışmaya yönelik yeni özelliklerle donatıldığını söyleyebiliriz: Yeni HDR fonksiyonları, otomatik lens düzeltme, iyileştirilmiş Raw dialogları, geliştirilmiş seçim ve maskeleme araçları ve yeni zoom, boyama, onarım ve deformasyon özelliği bunlardan sadece birkaçı. Ayrıca Mac kullanıcıları için de önemli bir  yenilik  bulunmakta. Çünkü Photoshop CS5’in Mac versiyonu bütünüyle 64 Bit bir uygulama olarak sunuluyor.

Yepyeni mükemmel özellikler:
 Photoshop CS5’in en önemli yeniliği olarak fotoğrafta istemediğiniz nesneleri saniyeler içinde kaldırmayı sağlayan ve bir anlamda içeriğe duyarlı onarım ve doldurma diyebileceğimiz “Content Aware” özelliğini sayabiliriz. Ayrıca farklı fırçaları gerçekçi renklerle kullanma gibi yeni boyama teknikleri ile sıradan imajlarınızı yağlıboya tablolarına dönüştürmeniz de mümkün. Yeni HDR tonlama  aracı  ile fotoğraflarınıza muhteşem HDR efektleri verebilirsiniz. Bunlara ek olarak makalemizin devamında Dreamweaver, InDesign, Illustrator, After Effects, Premiere Pro ve Flash CS5’teki yenilikleri de görebilirsiniz.

Sistem  Gereksinimleri:
Windows: Windows XP (Service Pack 3) Vista (Service Pack 2) veya Windows 7, Intel Pentium 4 veya AMD Athlon 64 işlemci, 1 GB RAM, 1 GB disk alanı, 1024×768 veya daha yüksek ekran çözünürlüğü, 256 MB ekran kartı (Shader Model 3.0 destekli önerilir), QuickTime 7.6.2, DVD sürücü.

Macintosh: Mac OS X 10.5.7, Çok çekirdekli Intel işlemci, 1 GB RAM, 2 GB disk alanı, 1024×768 veya daha yüksek ekran çözünürlüğü, 256 MB ekran kartı (Shader Model 3.0 destekli önerilir), QuickTime 7.6.2, DVD sürücü

Fiyat ve çıkış tarihi: Adobe tarafından yeni CS5’in Mayıs ayı ortalarında piyasaya sunulacağı açıklandı. Bu nedenle şimdilik ön sipariş fiyatları geçerli.

Fiyatlar ise şu şekilde: Photoshop CS5 699$, Photoshop CS5 Extended ise 999$. Ayrıca paketlerde ise; Design Premium 1899$, Web Premium 1799$, Production Premium 1699$, Master Collection ise 2599$

Yeni  “Content Aware” özelliği fotoğraftaki istenmeyen objeleri kolayca kaldırabiliyor. Objenin kaldırılmasından doğan boşluklar ise imajdaki alanlardan ve iz bırakmadan, olması gerektiği şekilde dolduruluyor.

 Content Aware içeriğe duyarlı onarım özelliği, “Patch Match” adlı yeni bir tekniği temel alıyor. Adobe geliştiricileri, imajların çevresindeki yüzeylerin kalıp tekniğini kullanarak değiştirilmesi üzerinde zaten uzun zamandır çalışıyordu. Photoshop CS4’te ise bu  teknolojinin  ilk adımları olarak “Content Aware Scaling” adı altında bulunuyordu.

İşlem: İçeriğe duyarlı onarımın iki türlü kullanım fonksiyonu bulunuyor: Birincisi Blending Options, diğeri ise Spot Healing Brush. Fotoğraftaki istenmeyen bir objeyi kaldırmak için önce Content Aware seçiliyor, ardından onarım veya seçim  aracıyla obje seçiliyor ve böylece seçilen bölüm kayboluyor. Silinen alan ise yüzey yapısı, renkler ve ışıklandırma gibi arkaplan ve çevre yapıları baz  alınarak  dolduruluyor. Kısacası imajlarda bu tür önemli değişiklikler zahmetsizce ve çabucak yapılabiliyor. 

Photoshop CS5’te HDR konusunda önemli değişiklikler bulunuyor. Yeni “HDR Tonlama” özelliği ile sıradan fotoğraflarınıza etkileyici HDR efektleri katmanız mümkün. Böylece normalde HDR fotoğraflarında bulunan Tonemapping özelliklerinin taklitlerini bilgisayarınızda oluşturabilirsiniz.

HDR Pro: Photoshop CS5’te HDR Dialog’larının iyileştirilmesi sayesinde hem arayüz hem de renk, ışık ve gölge kontrolleri daha kolay sağlanıyor. Örneğin aynı manzaranın farklı pozlamalarla yapılmış çekimleri, bulanıklık ve imaj farklılıklarının düzeltilebileceği HDR imajlarına dönüştürülebiliyor. Dolayısıyla ilk olarak kaynak imajın içeriği alınıyor ve hayalet fenomeni olarak adlandırılan bu özellik ile diğer imajlardaki istenmeyen obje hareketleri otomatik olarak kaldırılıyor.

HDR Tonlama: “HDR Tonlama”, herhangi bir fotoğraf ile HDR görünümlü imajlar oluşturma olanağı sunuyor. Bu yeni özellik yardımıyla imajlardaki yüksek karşıtlık veya pozlama gibi renk, ışık efektleri ve ton detayları ayarlanabiliyor. Ayrıca yapılan ayarlamaları kaydetmek ve sonrasında birden fazla fotoğrafa aynı anda çabucak uygulamak da mümkün.

Photoshop CS5’teki yeni araçlardan biri olan “Puppet Warp” veya “Kukla eğrisi” ile imajdaki herhangi bir objenin biçimini kukla iplerine benzer bir sistemle değiştirebilirsiniz.

 Kuklaları hareket ettirme mantığını daha önce duymuşsunuzdur. Bağlı olan herhangi bir parçanın ipini çektiğinizde o kuklanın o bölgesi hareket eder. Photoshop CS5’in Puppet Warp  aracı da bu işi görüyor.  Yapmanız  gereken ise oldukça basit. İmajdaki herhangi bir objeyi bu araç ile işaretliyorsunuz ve daha sonra dilediğiniz yöne çekerek yönünü veya biçimini değiştirebiliyorsunuz. 

 Araç, imaj üzerinde bir tür grid oluşturuyor ve bu grid üzerinde de kontrol noktaları bulunuyor. Sonrasında ise bu  kontrol  noktaları kullanılarak bir filin hortumu veya kişilerin kolları gibi belirli nesneler fotoğrafa birebir uyacak şekilde yeninden biçimlendirilebiliyor. Daha ayrıntılı bilgi için Photoshop CS5 fotoğraf galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Photoshop CS5 gerçek renklerle oluşturulmuşçasına imajlar yaratabileceğiniz  yeni boyama araçları içeriyor. Fırça simülasyonları ve gerçekçi renkler ile imajlarınıza yağlıboya tablosu görünümü  kazandırabilirsiniz . 

 Photoshop CS5’teki yeni boyama araçları isteğe göre değiştirilebilen fırçaları içeriyor. Fırça kıllarının sayısı ve uzunluğu, boyanın doygunluk seviyesi ve renk seviyesi de ayarlanabiliyor. Bunlara ek olarak gerçekçi renklerin simülasyonunu yapabiliyor: Renkler tıpkı bir tuval üzerindeki gibi sulandırılabiliyor veya birbirleriyle karıştırılabiliyor. Ayrıca  sulandırma , karıştırma derecesi, yoğunluk ve renk akıtma gibi birçok farklı seçenek bulunmakta.

Adobe Creative Suite, Photoshop 5’in yanında diğer programları da içeriyor: Dreamweaver, InDesign, Premiere, After Effects, Illustrator ve dahası. Ayrıca bu programlar ile birlikte Creative Suite daha  yetenekli  ve entegre birçok yeniliğe sahip. Bu kısımda sizlere CS5’te bulunan, yepyeni özelliklere ve araçlara sahip 6 programdan bahsedeceğiz.

Dreamweaver CS5:  Adobe Dreamweaver, web siteler üzerinde şematik çalışmalar için hazırlanmış bir HTML editörü ve çoğunlukla web tasarımcılar ve geliştiriciler tarafından kullanılıyor. CS5 sürümünde bulunan yeni özellikleri ise şöyle sıralayabiliriz: PHP tabanlı içerik yönetim sistemleri desteği (Joomla vs.), anında görünüm yönlendirmeleri, iyileştirilmiş CSS ve yerleşim  özellikleri , Adobe BrowserLab ve Business Catalyst ile entegrasyon bu özelliklerden bazıları. CSS (Cascading Style Sheets) konusunda da yenilikler mevcut: Artık anında görünüm (Live View) için yeni bir  araç  çubuğu ve CSS elementlerini tamamen kontrol eden bir CSS denetçisi (CSS Inspector) bulunuyor. Bunlara ek olarak yeni Dreamweaver CS5’e, alakalı dosyaların çabucak güncellenmesi için dinamik arama özelliği de eklendi. 

InDesign CS5:  Adobe’un profesyonel yerleşim ve yayıncılık programı da tasarımcılar ve diğer kullanıcılar için birtakım yenilikler sunuyor. InDesign CS5’te yalnızca araçların kullanımı konusunda değil, aynı  zamanda interaktif dijital dökümanlar, yeni animasyonlar ve interaksiyon konusunda da geliştirmeler mevcut. Yeni boşluk aracıyla aralıklar ve sütunlar üzerinde  işleme  veya yer değiştirme yapılabiliyor. Ayrıca daha hızlı bir iş akışını mümkün kılmak için birçok iyileştirme de var. Örneğin yeni sütun diyalog penceresi, bir paragrafı birden çok sütun üzerinde biçimlendirme ve her sütun aralığını tek olarak seçme imkanı sağlıyor. 

Illustrator CS5: Illustrator CS5 de optimize edilerek programa yeni özellikler eklendi. Perspektif çizim, farklı seçeneklere sahip yeni fırçalar ve biçimleri hızlı düzenleme, Adobe’un profesyonel grafik ve çizim programında bulunan yeni özelliklerden sadece birkaçı diyebiliriz. Grafikler konusunda, arkasında ve içinde çizim gibi yeni çizim modları eklenmiş. Ayrıca Illustrator CS5’te yeni bir biçimlendirme ve şekillendirme aracı bulunuyor.

Premiere Pro CS5:  Adobe’un profesyonel  film ve video düzenleme yazılımı Premier Pro CS5, yeni özellikler ve geliştirmeleri içinde barındırıyor. Yeni Mercury Playback Motoru, kullanıcılara videolarını gerçek  zamanlı olarak HD kalitesinde düzenleme imkanı sunuyor. Buna ek olarak yeni nesil Premiere Pro, iyileştirilmiş bir iş akışı  performansına  sahip ve diğer video işleme programları arasında kendini ön plana çıkarıyor. Ayrıca artık çoklu sayfalardan oluşan menülere sahip Blu-Ray diskler oluşturmak da mümkün.  

Flash CS5:  Adobe Flash, internet üzerinde interaktif web animasyonları oluşturma konusunda en önde gelen yazılımdır. Bu son versiyonda birçok geliştirme mevcut: Göze çarpan özelliklerden biri de metin oluşturma konusunda zengin seçenekler sunan, Text Layout Framework destekli yeni metin motoru. Flash CS5’teki diğer bir önemli özellik ise, animasyon, video ve ses kodlarının hızlı entegrasyonu ile içerikleri mobil aygıtlarda da gösterebilme olarak göze çarpıyor. Ayrıca ActionScript ve Bone  aracında  da iyileştirmeler yapılmış.

After Effects CS5:  Adobe’un animasyon ve montaj yazılımının son versiyonu da iyileştirmeler ve ilginç  özelliklerle  birlikte geliyor. Bu yeni versiyon artık tamamen 64 Bit bir uygulama. Yeni Roto Brush aracı, önplanda bulunan herhangi bir nesneyi istenilen bir zaman süresince izole etmeyi mümkün kılıyor. Ayrıca After Effects CS5, AVC-Intra ve RED Camera’yı desteklemekle birlikte, otomatik keyframe modu özelliği ve efektler konusunda sayısız yenilikler sunuyor. Yönetim ve çapa noktaları konusunda da iyileştirmeler var: Bu özellikler artık hareket eğrilerine (Motion Curve) kolaylıkla uygulanabiliyor. [Chip Online]

Yorum Bırak!

Yorumunuzu Aşağıya Ekleyin veya Önceki Sitenin Kendi Adresinden.
Ayrıca Bu Yorumlara Abone Ol RSS Aracılığıyla.

Terbiyeli Ol!Spam Yapma.

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yorumlarınız için teşekkür ederiz
NOT: seviyeli yorumlar lütfen!.