Internet Explorer

Web taramanızı daha hızlı, daha güvenli ve daha kolay hale getiren en yeni Internet Explorer püf noktalarını bulabilirsiniz. Internet Explorer hakkında yardım alın.

Program Tanıtımları

Program mı arıyorsunuz? Doğru kategoridesiniz aradığınız güncel programlar burada.. Bilgisayar ve Internet kullanırken işinize uyaracak kaliteli programlar

Promosyon

yazılım firmalarının ürünlerini tanıtmak amacıyla belli dönemler ücretsiz olarak dağıttıkları lisansları bu kategoriden temin edebilirsiniz..

Windows 7

Kişisel bilgisayarlar için Windows’un bir sonraki sürümü Windows 7 hakkında bilgi edinin. Günlük görevleri daha kolay hale getirin.

Windows 8

Kişisel bilgisayarlar için Windows’un bir sonraki sürümü Windows 8 hakkında bilgi edinin. Günlük görevleri daha kolay hale getirin.

Ana Sayfa » Genel Bilgi

Port Açma Nedir? Simple Port Forwarding ile Port Açma!

Yazan Tarih 25 Aralık 2009 – 14:273 Yorumlar

Bu konuda Port Nedir, Neden port Açmamız gerekiyor, Portlar Açmak nekadar Güvenli, Port Nasıl Açılır, Port Açmada Kullanılan Program Simpe Port Forwarding tanıtımı gibi konuları öğreniceksiniz…

Port Açma Nedir ?
Önceden belirlenmiş portlara yine önceden belirlenmiş zaman aralığında bağlantı isteği gönderilmesi ile birlikte ateş duvarı kuralları dinamik olarak değiştirilerek gerçekte istenilen servisin portları açılır.

Port Açmaya Neden İhtiyaç Duyuyoruz?
Port açma ihtiyacı duyduğumuz bazı program ve online oyunların kullandığı özel port numaraları vardır bu numaraları ADSL modem üzerinden açarak ileşimin daha sağlıklı ve hızlı şekilde kurulması sağlıyor.

Port açma işlemini genellikle P2P yazılımları eMule, uTorrent, gibi uygulamarın kullandıkları özel port numaraları vardır bunları modem üzerinden açarak download hızlı yapılmasını sağlıyoruz.

Port Açmak Güvenli mi?
Modemde port açmak demek, bir nevi evinizin bir penceresini açık bırakmak demektir. Lamer veya crackerlar(yani hırsızlar) sizin o açık pencerenizden içeri girmeye çalışabilir. Aşağıdaki işlemleri uygulayacaksanız, sisteminizde mutlaka bir firewall (güvenlik/ateş duvarı) olmalı.

Not : Güvenlik duvarı olarak Norton Internet Security 2009 Türkçe’ yi öneriyorum. buradan indirebilirsiniz..

Port Nasıl Açabilirim?

Port açma biraz karışık bir işlemdir bilgisayar konusunda bilginiz yoksa yardım almanızı öneririm. Port açma aşamalarını resimli anlatım yapan bir çok site bulunuyor.

Ama ben bugün size çok basit bir yönetemini anlatmaya çalışıcam. Size tanıtacağım Simple Port Forwarding ile bu konularda bilgisi olmayanlar da istedikleri portu açabilecekler. Yazılım Türkçe dil desteğinin olmasıda işimizi dahada kolaylaştırıyor..

Simple Port Forwarding Tanıtımı :

Port yönlendirmelerinizi Firefox, IE gibi tarayıcılar kullanarak yapıyordunuz artık bunların hiç birine gerek yok. Simple Port Forwarding ile tüm port yönlendirmelerinizi doğrudan ve güvenli olarak yapabiliyorsunuz?

Simple Port Forwarding ilk olarak buradan indirip sisteminize kurun. Standart bir kurulumu var Windows işletim sistemlerin tüm sürümlerinde sorunsuz olarak çalışıyor…

Not : Simple Port Forwarding de port açma nasıl yapıldığını Simple Port Forwarding 2.5.3 başlıkı yazıda inceleyebilirsiniz.

Modem Bilgisi bölümünde bulunan Modem kısmında ADSL – Modem markanızı seçin..

simgeyi tıkladığınızda Modem IP bilgilerini bulunduğu pencere açılacak eğer birden fazla ağ adaptörünüz varsa Internete bağlanmak için kullandığınız adaptörü seçin. Bu yarı bir defa yapıyorsunuz bundan sonraki port açma durumlarında yeniden IP girmenize gerek kalmayacak..

Kullandığınız ADSL-Modemin Kullanıcı Adı ve Şifresini girin.. Bu bilgileri bilmiyorsanız   simgesini kullanarak açılan web sitesinden kullanıcı adı ve şifresini öğrebilirsiniz. tıkladığınızda ise  Kullanıcı Adı ve Şifresini otomatik olarak algılayacaktır..

Simple Port Forwarding port açma işlemi iki türlü yapılıyor. Programın veri tabanında olan bilgileri kullanarak yada kendi belirlediğimiz port numaralarını kullanarak açabiliriz. Bu iki yöntemin nasıl olduğunu görelim..

Boş beyaz kısmı sağ tıklayın açılan menüden Yeni Ekle’ yi seçin..

Yönlendirmek için yeni Port Ekle penceresinde size iki seçenek sunuyor Simple Port Forwarding sizin için hazırlanmış Pogram Veritabanınından açmak istediğiniz uygulamayı seçtiğinizde port bilgileri alt kısımda görünecektir.. Veri tabanında 679 tane programın port bilgileri eklenmiştir..Örnek olarak bi Radmin programını seçtik ve port bilgileri alt kısımda eklendi.

Program Veritabanı kısmında Radmin ( Uzak Bağlantı ) seçtiğinde programla ilgili bilgiler alt kısımda görüntülendi daha önce Modemin IP adres bilgilerini daha önce gidiğimiz için tekrar girmemize gerek yok Ekle butonuna basarak buradaki işlem sonlandırıyoruz..

Simpe Port Forwarding port açmanın ikinci yöntemi ise Veritabanında  bulunan 679 programlar arasında sizin ihtiyacınız olan programı bulamadıysanız Custom penceresini kullanarak gerekli bilgileri girerek gerekli portu açabilirsiniz..

Adı : Size portu neden açtığınızı hatırlatacak 10 karakte içeren bir kelime girmeniz gerekiyor..

Türü : Programın duyduğu TCP ve UDP bilgilerin hangisini açıcaksanız onu seçmeniz gerekiyor. İkisini birden de seçebilirsiniz.

UDP, Gelişmiş bilgisayar ağlarında paket anahtarlamalı bilgisayar iletişiminde bir datagram modu oluşturabilmek için UDP protokolü yazılmıştır. Bu protokol minimum protokol mekanizmasıyla bir uygulama programından diğerine mesaj göndermek için bir prosedür içerir. Bu protokol ‘transaction’ yönlendirmelidir. Paketin teslim garantisini isteyen uygulamalar TCP protokolünü kullanır.

TCP : Gelişmiş bilgisayar ağlarında paket anahtarlamalı bilgisayar iletişiminde kayıpsız veri gönderimi sağlayabilmek için TCP protokolü yazılmıştır. HTTP, HTTPS, POP3, SMTP ve FTP gibi internet’in kullanıcı açısından en popüler protokollerinin veri iletimi TCP vasıtasıyla yapılır.

Başlangıç ve Bitiş Portu : açmak istediğiniz port numaralarını girin.

IP adresi : Başlangıçta bu kısmı tanımladığımız için otomatik olarak eklenmiş oluyor. Eğe aksilik olur IP adresi göremiyorsanız yadanki   bu simgeyi tıkladığınızda IP adresinizi otomatik ekleyecekti..

Burada yine örnek olarak Utorrent prgramı için gerekli olan port bilgilerini girdim ve Ekle’ i tıkladığımda ön hazırlığı tamamlamış oluyorum..

Sonuç olarak iki şekilde istediğimiz portları açmış olduk şimdi bu port bilgilerini modemin işlemesi için Modemi Güncelle‘ yi tıklıyoruz..

Simple Pot Forwarding ile port açma işlemi bu kadar eğer eksik bir şeyler veya sormak istediğini konular olursa yorum kısmını kullanarak sorabilirsiniz.

Son olarak iki konudan bahsetmek istiyorum. Modem bilgisi kısmında açılan menüden Modemizin markasını göremiyorsanız aynı kısımda Mavi Renkli Modeminiz listede yok mu? (Tıklayın) yazılmış yazıyı tıklayarak modeminizle ilgili gerekli bilgileri ekleyerek bir sonraki güncellemede modeminizde listeye eklenmesini sağlayın.

Diğer bir konu ise Simple Port Forwarding programını kullanmadan önce port açmışsanız bunları da görebilir gerekli düzeltmeleri yapabilisiniz. Programın ön kısmında bulunan Geçerli portları Görüntüle / Kaldır kısmını kullanarak bunları görebilirsiniz. İsterseniz bunları silebilir yada port bilgilerinde düzeltmeler yapabilirsiniz.

Portma Açma ile ilgili Web Siteleri :

Port açma ilgili bir çok web sitesi bulunuyor bunlardan en popüleri Port Forward ile hangi pogram için nasıl port açıldığını resimli olarak anlatıyor..

Simple Port Forwarding programın son sürümünü buradan takip edebilirsiniz..

3 Yorumlar »

 • Cihat diyor ki:

  Benim indirdiğim de yeni versiyon galiba samp server için pro version gerekli diyor 2.yöntemle açtım ortalama kaç dakika sürüyor denenmesi ?

 • bahadr diyor ki:

  Programın indirdiğim sürün yeni olduğu için pro version almadan radmini ekliyemiyorum crackli veya eski sürümü varsa link atabilirmisiniz ?

  t****kürler..

 • med_line diyor ki:

  P2p paylaşımı için(utorrent) udp mi yoksa tcp mi girmeliyiz?
  ayrıca başlangıç ve bitiş portuna hangi sayıları yaz****ıyız?
  1’den 65535’e kadar taratma yaptığım halde port bulamıyor ve test başarısız oluyor.

Yorum Bırak!

Yorumunuzu Aşağıya Ekleyin veya Önceki Sitenin Kendi Adresinden.
Ayrıca Bu Yorumlara Abone Ol RSS Aracılığıyla.

Terbiyeli Ol!Spam Yapma.

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yorumlarınız için teşekkür ederiz
NOT: seviyeli yorumlar lütfen!.