Internet Explorer

Web taramanızı daha hızlı, daha güvenli ve daha kolay hale getiren en yeni Internet Explorer püf noktalarını bulabilirsiniz. Internet Explorer hakkında yardım alın.

Program Tanıtımları

Program mı arıyorsunuz? Doğru kategoridesiniz aradığınız güncel programlar burada.. Bilgisayar ve Internet kullanırken işinize uyaracak kaliteli programlar

Promosyon

yazılım firmalarının ürünlerini tanıtmak amacıyla belli dönemler ücretsiz olarak dağıttıkları lisansları bu kategoriden temin edebilirsiniz..

Windows 7

Kişisel bilgisayarlar için Windows’un bir sonraki sürümü Windows 7 hakkında bilgi edinin. Günlük görevleri daha kolay hale getirin.

Windows 8

Kişisel bilgisayarlar için Windows’un bir sonraki sürümü Windows 8 hakkında bilgi edinin. Günlük görevleri daha kolay hale getirin.

Ana Sayfa » Internet Explorer

Web Slice

Yazan Tarih 20 Ekim 2009 – 23:48Yorum Yok

Web Slice’ların mantığında bir web sitesinin belirli bir bölümünü kesip sürekli o bölümü takibe almak yatıyor. Söz konusu kesik bölümde herhangi bir değişiklik olduğunda tarayıcı sizi hemen haberdar ediyor ve ister yine o kesiği ister tüm sayfayı yeniden inceleyebiliyorsunuz.

Tabi  sanal ortamda bir şeyleri kesmek pek mümkün değil, o nedenle tam olarak neden bahsettiğimize gerçek bir örnekle göz atalım. Varsayalım ki Chip Online Haberler sayfasını takipedelim. Bu gibi senaryolarda kullanabileceğimiz teknolojilerden biri RSS’ler. Eğer karşı taraf size bir RSS kaynağı sağlarsa söz konusu RSS’i RSS Okuyucu programınıza ekleyerek takip edebilirsiniz. Bu durum belki bir haber sitesini takip etmek için uygun olsa da maalesef açık arttırma sitesindeki örnek için pek kolay bir çözüm olmayacaktır. Kısa bir süre için takip etmek istediğiniz ufak verileri tek tek bir RSS okuyucuya eklemenin zahmetini geçsek bile maalesef araya ikinci bir program veya arayüz eklemiş olmanın getireceği hantallık da üzerimize çökecektir.

Tüm bu dertlerin içinde boğuşurken kahramanımız Web Slice yardımımıza koşuyor ve web sitelerinde desteklenen bölümleri kesip tarayıcımızın bir parçası haline getirebiliyoruz. Tabi bu işlemin yapılabilmesi için söz konusu web sitesi tarafındaki programcıların ve tasarımcıların yapmaları gereken bazı ufak işler var. Şimdilik hali hazırda bu desteği veren bir site ile yola çıkarak Web Slice’ların kullanımına göz atalım.

2009-10-20-12

Eğer bir web sitesinde takip edebileceğiniz, kesip alabileceğiniz bir Web Slice varsa söz konusu bölümün fare ile üzerine geldiğinizde yeşil bir çerçeve ve Web Slice logosu karşınıza gelecektir. Bu görsellik tabi ki farklı web sitelerinde tasarımcılar tarafından farklı şekillerde değiştirilebilir. Web Slice logosunu gördüğünüz hemen o logoya tıklayarak web sitesinin söz konusu bölümünü kesip alabilirsiniz. Bu esnada Internet Explorer size nereden veri alacağınızı da gösteren bir uyarı kutucuğu gösterecektir.

2009-10-20-13

Kesip alma işlemi tamamlandığında artık Web Slice’ınız Internet Explorer’ın araç çubuğunda yerini almış olacaktır. istediğiniz zaman Web Slice’ın başlığına tıklyarak web sitesinin kestiğiniz bölümünü inceleyebilirsiniz. Bazen kestiğiniz yer ile araç çubuğunda gördükleriniz bire bir birbirlerine benzeyebileceği gibi tamamen farklı bir görsellikle de  karşılaşabilirsiniz. Bu noktadaki karar ziyaret ettiğiniz sitenin tasarımcı ve programcıların ait.

2009-10-20-14

Artık Internet Explorer sizin için söz konusu kesiği sürekli kontrol edecek ve herhangi bir değişiklik olduğunda Web Slice’ın başlığı araç çubuğunda parlayarak kalın bir şekilde yazılacaktır. Her Web Slice’ın kendi penceresinin sol altında üç adet düğme yer alabilir. Bunlardan sağa ok işareti şeklinde olan sizi Web Slice’ın kesildiği sayfaya yönlendirecektir.

Refresh (Yenile) düğmesinin logosuna benzer görsellikte olan düğme Web Slice’ın içeriğinin ana kaynaktan tekrar alınmasını sağlarken, eğer varsa sarı bir ünlem işareti ise Web Slice’ınızın ne kadar süre sonra kullanımdan kalkacağına dair bilgiyi sağlayacaktır.

Bir Web Slice’ın araç çubuğundaki başlığına sağ tıkladığınızda gelen menüden Properties komutunu verirseniz karşınıza söz konusu Web Slice ile ilgili düzenleyebileceğiniz ayarların bulunduğu özel bir pencere gelecektir. Bu pencere içerisinde gerekiyorsa Web Slice için güvenlik bilgilerini girebilir veya Web Slice içeriğinin ne kadar sürede bir internetteki kaynaktan yenilenmesi gerektiğini ayarlayabilirsiniz. Herhangi bir Web Slice’ı silmek için yine sağ tuş ile Web Slice’ın araç çubuğundaki başlığına tıklayarak gelen menüden Delete komutunu verebilirsiniz.

Yorum Bırak!

Yorumunuzu Aşağıya Ekleyin veya Önceki Sitenin Kendi Adresinden.
Ayrıca Bu Yorumlara Abone Ol RSS Aracılığıyla.

Terbiyeli Ol!Spam Yapma.

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yorumlarınız için teşekkür ederiz
NOT: seviyeli yorumlar lütfen!.