Internet Explorer

Web taramanızı daha hızlı, daha güvenli ve daha kolay hale getiren en yeni Internet Explorer püf noktalarını bulabilirsiniz. Internet Explorer hakkında yardım alın.

Program Tanıtımları

Program mı arıyorsunuz? Doğru kategoridesiniz aradığınız güncel programlar burada.. Bilgisayar ve Internet kullanırken işinize uyaracak kaliteli programlar

Promosyon

yazılım firmalarının ürünlerini tanıtmak amacıyla belli dönemler ücretsiz olarak dağıttıkları lisansları bu kategoriden temin edebilirsiniz..

Windows 7

Kişisel bilgisayarlar için Windows’un bir sonraki sürümü Windows 7 hakkında bilgi edinin. Günlük görevleri daha kolay hale getirin.

Windows 8

Kişisel bilgisayarlar için Windows’un bir sonraki sürümü Windows 8 hakkında bilgi edinin. Günlük görevleri daha kolay hale getirin.

Ana Sayfa » Genel Bilgi

e-Devlet Kapısı

Yazan Tarih 24 Eylül 2009 – 13:2142 Yorumlar

E-Devlet Nedir : e-Devlet, vatandaşlara Devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, Devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanan sistemler ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir.

E-Devlet Kapısı Nedir :   e-Devlet Kapısı, tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan büyük bir internet sitesidir. Kapı’nın amacı kamu hizmetlerini, vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmaktır.

e-Devlet Kapısı, “Vatandaş”, “İş” ve “Devlet” olmak üzere üç ana sayfadan oluşmaktadır. Bu sayede kullanıcılar ihtiyaçları doğrultusundaki hizmetlere kolaylıkla erişebileceklerdir

Şifreyi nereden alabilirim : Şifreyi nereden alabilirim : Şifreyi, PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz. Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir.

Şifre ile giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmeniz istenir, bu durumda PTT’den aldığınız şifreyi girmeniz ve ardından da kendinizin belirleyeceği ve belli kriterlerden oluşan (şifre değişikliği sayfasında açıklanan) yeni şifrenizi girmeniz istenir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra yeni şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Şifreyle ilgili ekranda bulunan uyarıları lütfen dikkatlice okuyunuz.

Şifremi Nasıl Kullanacağım : Elektronik hizmetlere erişebilmek için TC Kimlik numaranız ve PTT’den almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E-İmza gerektiren hizmetleri kullanabilmek için e-İmza edinilmesi hizmete bağlı olarak ayrıca gerekebilir.

Şifremi Nasıl Değiştirebilirim: Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar “Profil Güncelleme”sayfasında şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir. Ayrıca vatandaşlar PTT Merkez Müdürlüklerinden tekrar şifre alarak şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirler

Şifrenin unutulması, çalınması veya kaybedilmesi durumunda ne yapılması gerekir : Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda PTT Merkez Müdürlüklerine yeni bir şifre için başvurmak gerekmektedir.

Şifrenin sıfırlanması veya şifrelerin e-posta adreslerine gönderilmesi kişisel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesini önlemek amacı ile alınan güvenlik tedbirleri ve uyguladığımız şifre politikası nedeniyle mümkün olmamaktadır.

Şifreyi neden PTT dağıtıyor : Tüm Türkiye vatandaşlarına hizmet sunması hedeflenen e-Devlet Kapısı şifrelerinin olabildiğince geniş bir vatandaş grubuna ulaştırılabilmesi ve erişimin kolay olması büyük önem taşımaktadır.

PTT Genel Müdürlüğü, yurt genelinde en yaygın dağıtım ağına sahip kurum olarak bu amaca hizmet etmektedir. Bütün vatandaşlarımıza ulaşma imkânına sahip bir kurum olarak şifre dağıtımının, aynı zamanda bir kamu kuruluşu da olan PTT tarafından yürütülmesine karar verilmiştir.

Yüz yüze kimlik doğrulama, e-Devlet Kapısında güvenli şifre uygulamalarının bir parçasını oluşturmaktadır. Güvenlik açısından kimlik doğrulamanın yüz yüze yapılması açık bir gereklilik olup sizin yerinize başka birisinin bu şifreleri almasının önüne geçilmesi için de önem arzetmektedir.

Bunun yanı sıra, ofis ve şube sistemleri ile gerekli tecrübeli personele ve yeterli iletişim altyapısına sahip olan PTT, pek çok kamu kurumuna ve özel firmaya da benzeri hizmetler sunmaktadır.

e-Devlet Kapısındaki kişisel bilgiler nasıl değiştirilir : e-Devlet Kapısı şifresi PTT’den ilk alındığında işlem masrafı olarak 1 TL tahsil edilir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

e-Devlet Kapısındaki kişisel bilgiler nasıl değiştirilir : e-Devlet Kapısındaki, adres bilgisi olmayıp ancak Kişisel Bilgilerim kısmında yer alan ( Ev Telefonu, İş Telefonu, Cep Telefonu, e-Posta) düzeltmelerin tamamı ancak e-Devlet Kapısına kayıtlı kullanıcı hesabı ile girildiğinde yapılabilmektedir.

Giriş yaptıktan sonra “Hesabım” sayfasına tıklayarak açılan sayfadaki “Bilgileri Düzenle” alanından (adres hariç olmak üzere) istediğiniz güncellemeleri yapabilirsiniz.

E-Devlet Kapısı’nın Faydaları ; e-Devlet Kapısı kamu hizmetlerine tek bir adresten erişim imkanı sunan bir internet sitesidir. e-Devlet Kapısı, kamu kurumları tarafından sunulan elektronik hizmetlere ve bilgilendirmelere erişim sağlamaktadır.

 • Kişisel bilgilerin korunması ve kişiye özel hizmet sunulmasına imkan tanımaktadır.
 • Birden çok kurumu içeren hizmetlerde kurumlar arası bilgi paylaşımını sağlamaktadır.
 • Elektronik ortamdan sunulan kamu hizmetlerine tek bir internet sitesi üzerinden (www.turkiye.gov.tr) erişim imkanı sunmaktadır.
 • Tek kimlik doğrulaması sayesinde birçok hizmete ikinci bir kimlik doğrulamasına gerek duyulmadan erişilmektedir.
 • Elektronik hizmetler yüksek güvenlikle ( kapalı zarflarla kullanıcıya ulaştırılan şifre, elektronik imza veya mobil imza) sunulmaktadır.
 • Ödeme gerektiren hizmetler için kolaylaştırılmış bir ödeme altyapısı sunmaktadır.
  Bu imkanlar ile e-Devlet Kapısı’nın genel olarak vatandaşlara, işletmelere ve kamuya faydaları:
 • İşlemlerin ve kamu hizmetleriyle ilgili bilgilerin e-Devlet Kapısı üzerinden sunulması sayesinde bürokrasinin azaltılması,
 • İşlemleri yaparken oluşan kuyrukların önlenmesi,
 • Daha hızlı, düşük maliyetli ve 7 gün/24 saat hizmet verilebilmesi,
 • Vatandaşları Devlet kapısına değil, Devleti vatandaşlara götürülmesi,
 • Hizmet sunumunda şeffaflığın ve eşitliğin sağlanması,
 • Kurumlararası iletişimde hız ve zaman kazanılması,
 • Kamu hizmetlerinin sunumunda etkinliğin sağlanması,
 • Zamandan tasarruf edilmesi ve kâğıt israfının önlenmesi.  şeklinde özetlenebilir.

Önemli Not : E-Devlet şifresi ile ilgili sorun yaşayan arkaşlar aşağıdaki iletişim yollarını deneyin..

E-Posta bilgi@turkiye.gov.tr

Telefon160 (Sadece şifre ve http://www.turkiye.gov.tr ile ilgili konular içindir.)

42 Yorumlar »

 • sadi dedi ki:

  E devlet şifresini 2. kez kaybedince 20 tl ödüyormuşsunuz. ona göre =)

 • hasan yılmaz dedi ki:

  Arkadaşlar şifreniz çalışsa nolacak. programın kendisi zaten canı isterse çalışıyor. 1 haftadır emekli maaş bilgilerime ulaşamıyorum.hata var hata var. çalışma var.teknik sorun vs.. koskoca e-devlet kapısı böyle çalışıyor. pratikteki alışkanlıktan mıdır nedir.

 • derya dedi ki:

  Ptt şubesine gittim e-devlet şifresini almaya 5 kere t.c kimliğimi girdikleri halde,sistem bana şifre wermedi?? bu neden kaynaklanıyor olabilir.

 • dfgv dedi ki:

  Imzaladığım taahhütnamede 3 ay sonra şifrenizi değiştirmeniz gerekir yazmıyor. hukuksal açıdan dava açma hakkımız var mıdır ne yapmak gerekir? tekrar 10 tl 10 tl ödemeye niyetim yok 1 tl 10 tl zam gelir 20 tl olur…

 • ibrahim dedi ki:

  Yav 4 sefer şifre alınabilirmi ? alınır alınır ben aldım.herkesin belirttigi gibi şifemi bir kenara not almama ragmen tam sefer bloke oldu.inşallah haram zehir olur.hakkım helal degil bu hırsızlara.

 • OlgunD dedi ki:

  şifrenizi unutmuyorsunuz değerli arkadaşlar
  uzun süre kullanmaz iseniz şifreniz resetleniyor,dolayısı ile önceden 5 tl olan bu ücret 10 tl ye çıkarıldı.
  nasıl bu kanıya mı vardım ben şifremi telefonuma kaydettim
  söyler misiniz telefonum unutmuş olabilir mi?
  insanları aptal yerine koymaktan başka bir şey değil bu.
  soygun düpedüz yasal soygun
  çözümü de yok. bir deli 1 kuyuya bir taş atarmış 100 akıllı çıkarmak için uğraşırmış. bizde deli çoooooook
  saygılar herkese

 • yasemin dedi ki:

  Arkadalar hakkımızı yasal yollarla arıyalım baska cozumu yok 10 tl ya dusunun sadece bır ılceden 10 kısıden 10 tl alındıgını kı bunu turkıye genelıne yararsak nekadara tekabul edıyor hıc dusundunuz mu?

 • yasemin dedi ki:

  Ben ılk sıfremı bloke ettım mecburen ıkıncı sıfremı almak zorunda kaldım uc aydan fazla kullandım uc ayın sonunda zorunlu sıfre degıstırme uyarısı geldı bılınclı bır sekılde sıfremı yenıledım lakın sıfrem yıne bloke oldu sımdı bız her uc ayda bır 10 tl verıp sıfremı alıcağız buna bır cozum getırılmesı gerekmıyormu her blokede 10 tl veren kısılerın sayısının az olmadıgını dusunuyorum lutfen konu ıle ılgılı gerı donusum yapınız tesekkur ederım(sıfremı degıstırme esnasında herhangı bır hata yapmadıgımada emınım

 • bir dost dedi ki:

  Bugün ben de aynı sorunu yaşadım. kaydetmiş olduğum ve düne kadar kullanıyor olduğum şifreyi (ki yazarak kaydetmiştim) sistem bugün kabul etmiyor. zaman aşımına uğramış olsa şifremi değiştirmem gerektiğini söyleyecek o da değil. bu durumdan insanın şüphelenmemesi mümkün değil.

 • adile dedi ki:

  Ben de 2. şifreye 10 tl verdim şifreden eminim ama herkes gibi sorun yaşıyorum 10 tl daha vermek istemiyorum çünku 3 gun sonra yine sisteme giremeyeceğim ne olacak bu işin sonu????????????????

 • gokhan dedi ki:

  Ben 3 ayda bır şifre değiştirmek zorunda değilim,yok guvenlıgımız ıcınmıs falan fılan ,utanmasalar mendıl acıp dılenıcekler.bı 10 tl verdım sıfremı gene değiştirmıcem bıdaha 10 tl ıstenırse devlete dava acıcam

 • ismet dedi ki:

  Devlet şifremi unutmadım unutmadıgım halde giriyorum yalnış diyo bi kenarda kayıt ettim unutmamak için halen yalnış diyor boşu boşuna 10 l dahamı ödiycem

 • nil dedi ki:

  Evet bende aynı şekilde madur edildim 15 gün önce girdim şifremle bende kaydetmiştim ajandama ama şimdi kabul etmiyor, e-posta bilgi@turkiye.gov.tr mail attım herkes atsın, bütün vergilerimizi her şeyimizi veriyoruz bide haksız kazanç sağlamak istiyorlar**** bu kadarda olmaz oy verenler görsünler devletlerini işte gerçi onlar internete girmiyorlardır*****

 • serkan dedi ki:

  Devletin 10 liraya ihtiyacı mı var.hırsızlık sahtekarlık denilince dünyada türkiyenin üzerine memleket yok.yazıklar olsun.bu yüzden bi adım ileri gidemiyoruz..sadakamız olsun..

 • rock dedi ki:

  Adres bilgilerim üniversite okuduğum şehir olarak güncellenmiş.e devlet tede öyle yazıyor ve değiştirilmiyor.bunu nasıl değiştiricem acaba?yoksa önümüzdeki seçimlerde oy kullanımıcam çünkü üniversiteyi bitirdim…

 • serap dedi ki:

  Sıfreı unuttum ne yapmam gerekıyor

 • dogu dedi ki:

  Ya tüketici haklarına yada mahkemeye şikayet etsek ben 160 ı tam 9 kere aradım numarayı alıyolar biz size dönecez diyolar dönende olmuyoo şifre yanlış veriyo bunu çözemiyorlar embesiller

 • NeOTurK dedi ki:

  Herkes şunu bilsinki büyük vurgun dönecek bu işte site eğer şifrenizi değitirmezseniz 3 ay içinde kendisi değiştiriyor sizede haber vermiyor birde kağıt imzalatıyorlar hiç hak taleb edemiyorsunuz 10 tl tosluyorsunuz 3 ayda bir ayda 2 birde olabilir zamanın tam olabilir kimse bunu bilmiyor ama daha yeni ünlü oldu eskiden kimsenin ihtiyacı yoktu şimdi ssk hizmet dökümleride işin içine girince mecburi oldu bundan kurtulmanın tek yolu sürekli şifrenizi değiştirin hesabınızdan
  ben bunu başka sitedede paylaştım işte kaynak demin buldum

  http://www.haber7.com/haber/20101120/edevlet-sifresini-kaybeden-ceza-alacak.php
  ben şifreyide cok öncelerden aldım için araştırdım öğrendim daha sonra ilk cıktığında almıştım aynısı benim başımada geldi kimse size birşey söylemiyor kağıttada birşey yazmıyor 3 ay sonra şifre güm herkes uyanık olsun asgari ücretin 629,96 tl olduğu günümüzde yinede iyi para 10 tl herdefasında ödeyeceksiniz uyanana kadar… bende bu kadar

 • UMUT dedi ki:

  Arkadaşlar bende şifremin doğrulunu bilen biriyim ve eminim ama hala hata veriyor
  türk halkı kobay olarak bu sekilde kullanılmaya devam eder sistemi oturtamamışlar ya tutarsa diye uyguluyorlar

 • SONGÜL dedi ki:

  şifremi doğru girdiğimden eminim çünkü face şifremle aynı ama sürekli hata veriyor bu nasıl bir iş yaaaa anlamıyorum bu siteye gerek varmıydı. hep para tuzağı hep aynı şeyler değişmez bu düzen böyle gider yardımcı olanda yok 160 boşuna kurmuşlar bedava para kazanıyorlar valla yangel yat yapıyorlar….

 • hasan derviş dedi ki:

  Bende şifre mağduruyum

 • mehmet dedi ki:

  Bu nasıl devlet kendılerı cıkardı bu ısı kendılerı bıle cozemıyor herkez aynı seyden ****ayetcı kısa zamanda hallolmasını rıca ederız

 • mustafa dedi ki:

  Bende şifremi doğru girmeme rağmen açılmıyor. ne yani sen sistemi tam yerine oturtma bide benden 10 lira para iste böyle saç****ıkmı olur. adam gibi işinizi yapın kardeşim. yoldan bulmuyo millet bu parayı

 • Erdal dedi ki:

  Sn yetkililer,

  bende şifre sorunu yaşaylardanım!
  şisşremi ilk kez giediğimde işlem ok.. ama daha sonra bir türlü giremedim. resimi doğrula deniliyor sonra şifreniz hatalı mesajı veriliyor.160’ı aradım yardımcı olamayız gidip p.t.t den 10 tl ödeyip yeni şifre alın deniliyor.
  lütfen bu konuda vatandaşa yardımcı olunuz. saygılarımla….

 • Adınız (gerekli) dedi ki:

  75 milyon kişinin %60ı şifre ihtiyaçı olsa 45milyon x 1 tl = 45.000.000 tl eder, şifre alanların %50 si şifre yenilese 45 mil/2 = 22.5 milyon x 10 tl = 225.000.000 tl para eder.
  toplayalım şimdi ikisini
  225.000.000 + 45.000.000 = 270.000.000 tl. para toplamış olacak devlet tahmini rakamlarla 🙂

  peki kime gidecek bu para turksat a.ş hesaplarına
  peki kim bu turksat aş.? 5189 sayılı kanun ile 22 temmuz 2004 kurulmuş
  türksat uydu haberleşme ve kablo tv işletme a.ş. adında bir şirket.

  şirket evet yanlış okumadınız bizler kendi bilgilerimizi bu şirkete para karşılığında satıyoruz ve şifre alırken imzalayıpta okumadığınız sözleşme üzerinde: e-devlet kapısının hiçbir konu ile ilgili hiçbir yasal yükümlülüğünün olmadığı, hiçbir şekilde dava açmayacağınız bilgilerinizin çalınması kullanılması vs. işlemlerden kendinizin sorumlu olduğunuzu kabul ettiğiniz yazılı. ben aldığım şifreyi zarfı açmadım bile, sözleşme metnini okur okumaz iptal ettirmeye karar verdim ve postaneye geri döndüm. ptt den ne deseler burdan iptal edilemiyor telefondan 160 ı arayın. 160 ı aradık turksat aş. ye dilekçe yazın dediler. turksat aş. kime ait diye sorduğumda ulaştırma bakanlığına ait imiş miş… hepinize şifreleriniz hayırlı olsun ben bu üç kağıtta yokum 🙂

 • yıldıray dedi ki:

  Arkadaslar bende dun şifre alıp degıstırmıstım aksam girim dedım baska pc den girmede yanlıs dedı bende sizler gibi dusundum kurcaladım ugrastım şifreyi q klavye degılde f klavye olarak yazmısım farkına vardım girdim oldu sıfrenızı unutmayıp olan sıfrenız sısteme gırmıyorsan bu yazdıklarımı kaıde alın…bosuna para verip sifre almayın denemeden harf içeriyorsa deneyın derimm…

 • ADİL dedi ki:

  Aynı arıza bendede var arkadaşlar, mümkün değil yalnış gireyim.para verdim aldım şifreyi e-devlet hizmet vermiyor
  kimlik yada şifre yanlış ikazı veriyor. yanlış girmem mümkün değil
  160 ı arıyorum büyük küçük karekterlere dikkat edin cevabı alıyorum.karekterleri bilecek yaşta olduğumuzu söyleyemiyoruz terbiyemiz gereği. umarım dikkate alırlar bu aksaklıkları kabul ederler.çözümü vatandaşlarına sunarlar

 • talha dedi ki:

  Bakıyorum da herkes benim gibi aynı konudan muzdarip. şifremi doğru girdiğim halde, yanlış uyarısı alıyorum.
  bu nasıl birşey ya.
  site ye mail yazıyorum cvp da gelmiyor.
  biraz ilgilenilirse, vermek istediğiniz hizmeti alabildiğimiz için sevineceğiz. t****kürler.

 • Emine dedi ki:

  şifreyi unutan kaybeden arkadaşların dikk…arkadaşlar bende şifremi doğru yazdığım halde açamadım üst üste birkaçgün girdim olmadı. fakat ilk aldığım şifreyle tekrar deniyim dedim ve sisteme girdim. umarım sizlerinkide olur.

 • admin dedi ki:

  E-devlet şifresi ile ilgili sorun yaşayan arkaşlar aşağıdaki iletişim yollarını deneyin..

  e-posta bilgi@turkiye.gov.tr

  telefon160 (sadece şifre ve http://www.turkiye.gov.tr ile ilgili konular içindir.)

 • İSMAİL dedi ki:

  Evet bende salihin dediği gibi yaptım ve şifrem doğru olmasına rağmen hatalı diyor. bu işte kesin bir şey var..

 • SALİH dedi ki:

  Bende şifremi ilk aldığım şekilde yazdım açıldı ve kendi me ait bir şifre yazdım ve not aldım unutulması mümkün olmayan bir şifre ve yalnış deniliyo bu nasıl bir oyundur bir açıklama yapma mümkünü varmı acaba

 • sema dedi ki:

  Bizde ilk almamızda daha giremeden şifre yanlış diyo .noluyo bu devlete bir iş yapacaksan bari doğru düzgün yap.bu ne rezilliktir böyle.

 • bayram dedi ki:

  Bende diğer arkadaşlarım gibi şifre mağduruyum.2 haftadır çok dikkatli girdiğim halde yanlış diyor.başka bir arkadaşım şifresini bir kaç denemeden sonra başarıyor ve şifresini değiştirdikten sonra rahat bi şekilde işlemlerinihallediyor.bu işe bir anlam hiçbir anlam veremiyorum.anladığım tek şey şifren yanlışsa her yeni bir şifre için 10 lira alınacağı..lütfen bir çözüm

 • ahmet dedi ki:

  şifreyi degiştirdim kendi belirlediğim şifreyitekrar girdim bi yerede not aldım girmemde şifre yanlış diyor bu nasıliş ama iyi bi rant

 • mehmet yozgatlı dedi ki:

  şifre işlemi boş beyler ilk kağıttaki şifreyi girdim sonra kendi belirlediğim şifreyi çok dikkat ederek girdim bi yerede not aldım 2. girmemde şifre yanlış diyo büyük bi ooyun var

 • arif dedi ki:

  şifrem dogru bir yere kaydettim ama sistem hata veriyor.ne biçim iş bu bi kaç defa girdim sonra hep hata veriyor.devlete yeni rant kapısı mı gerekli yine acaba? lütfen cevaplayın.

 • nadide dedi ki:

  şifremi aldım değiştirdım ama tekrar girdiğimde onay vermiyor nedır bu alnamadımki bukadar mı zor her şey bu memlekette

 • bozan dedi ki:

  şifre işi boş şifreyi girdim tamam onayı aldım kendi şifremi girdim daha sonra kaç kez girdim olmadı 160 hattı aradım başlarından savıyorlar gidin ptteye 10 tl verin yine alın para çok ya bu işin kolayı versinler ya da bir hak daha olsun duyun bu sesimizi bizlere yardımcı olsunlar şimdiden t****kürler

 • HABİL dedi ki:

  Devlet para kazanacak diye tekrar gidip ptt ye para mı verecez yoksa sadece şifremizimi verecekler çünki ben görevliye sorduğumda o parayı tek seferlik için veriliyormuş bir daha istenmez herhalde

 • halis dedi ki:

  Edevlet şifremi unutum

 • murat dedi ki:

  şifremı unutum

Yorum Bırak!

Yorumunuzu Aşağıya Ekleyin veya Önceki Sitenin Kendi Adresinden.
Ayrıca Bu Yorumlara Abone Ol RSS Aracılığıyla.

Terbiyeli Ol!Spam Yapma.

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yorumlarınız için teşekkür ederiz
NOT: seviyeli yorumlar lütfen!.