Internet Explorer

Web taramanızı daha hızlı, daha güvenli ve daha kolay hale getiren en yeni Internet Explorer püf noktalarını bulabilirsiniz. Internet Explorer hakkında yardım alın.

Program Tanıtımları

Program mı arıyorsunuz? Doğru kategoridesiniz aradığınız güncel programlar burada.. Bilgisayar ve Internet kullanırken işinize uyaracak kaliteli programlar

Promosyon

yazılım firmalarının ürünlerini tanıtmak amacıyla belli dönemler ücretsiz olarak dağıttıkları lisansları bu kategoriden temin edebilirsiniz..

Windows 7

Kişisel bilgisayarlar için Windows’un bir sonraki sürümü Windows 7 hakkında bilgi edinin. Günlük görevleri daha kolay hale getirin.

Windows 8

Kişisel bilgisayarlar için Windows’un bir sonraki sürümü Windows 8 hakkında bilgi edinin. Günlük görevleri daha kolay hale getirin.

Ana Sayfa » Windows 8

Windows Uzak Masaüstünü Güvenli Etkinleştirme Nasıl Olur

Yazan Tarih 16 Kasım 2013 – 19:25Yorum Var

Çok alternatif varken, Microsoft’un Uzak Masaüstü diğer bilgisayarlara erişmeyi için mükemmel uygun bir seçenektir. Ancak güvenlik ayarlarının iyi yapıldıktan sonra uzak masaüstü meraklılarının kullanmak için güçlü bir araçtır. Windows Uzak Masaüstü kullandığınızda üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç duymazsınız.

Bu kılavuz eşlik eden ekran Windows 8.1 için Uzak Masaüstü Bağlantısını ile yapılmıştır. Ama aşağıdaki Windows sürümleri içinde geçerlidir.

 • Windows 8.1 Pro
 • Windows 8.1 Enterprise
 • Windows 8 Enterprise
 • Windows 8 Pro
 • Windows 7 Professional
 • Windows 7 Enterprise
 • Windows 7 Ultimate
 • Windows Vista Business
 • Windows Vista Ultimate
 • Windows Vista Enterprise
 • Windows XP Professional

Uzak Masaüstünün Etkinleştirilmesi

İlk olarak, Uzak Masaüstü etkinleştirmek ve bilgisayara uzaktan erişim için kullanıcı seçmek gerekir. Çalıştır başlatmak için Windows + R tuşuna basın ve “sysdm.cpl” komutunu yazıp Enter tuşuna basın.

sshot-4

Yukarıdaki işlemden sonra aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız burada “Uzak” sekmesini tıklayın.

“Bu bilgisayara uzak bağlantıya izin ver” seçeneğini seçin.

“Yalnızca Uzak Masaüstü’ nü Ağ Düzeyinde Kimlik Doğrulama ile çalışa bilgisayaralardan yapılan bağlantılara izin ver (Önerilen)” seçneği otomatik olarak işaretli gelir. Kimlik Doğrulaması gerektirecek şekilde bir zorunluluk değil, ama bunu yaparken sizi koruyarak bilgisayarınızı daha güvenli hale getirir

sshot-7

Uzak Masaüstü etkinleştirdiğinizde size güç seçenekleri hakkında bir uyarı alabilirsiniz: Güç seçenekleri tıklarak uzak bağlantı esnasındaki güç ayarlarını yapabilirsiniz.

sshot-6

Daha sonra “Kullanıcıları Seç..” tıklayın.

sshot-8

Yöneticiler grubunun herhangi bir hesabına zaten erişebilirsiniz. Diğer kullanıcılara Uzak Masaüstü erişim izni vermek gerekirse, kullanıcı adlarını seçmek için “Ekle” ve türünü tıklatın.

Erişimine izin vermek istediğiniz kullanıcı adını doğrulamak için “Adları Denetle” butonu tıklayın. Doğruluğu sağladıktan sonra Tamama tuşu ile kullanıcıyı ekleyiniz.

sshot-9

Uzak Masaüstü güvenliğini

Bilgisayarınız şu an Uzak Masaüstü (sadece bir router arkasında iseniz, yerel ağınızdaki) bağlantısı için hazır. Ama maksimum güvenlik elde etmek için yapılandırmanız için biraz daha ayar gerekiyor.

Uzak Masaüstü erişim verdiği tüm kullanıcılar güçlü şifreler olması gerekir. Sayılar, küçük ve büyük harf ve özel karakterler ile sekiz karakterden fazla (12 + önerilir) kullanın. Güçlü parola ile internet üzerinden tarama bootlara karşı önlem almanız gerekiyor.

Windows + R tuşu kombinasyonu kullanarak “Çalıştır” başlatın. kısmına secpol.msc komutunu yazın ve Enter tuşuna basın.

sshot-10

Aşağıdaki ekranla açılacak. Burada “Güvenlik Ayarları\Yerel İlkeler\Kullanıcı Hakları Ataması” seçin.

Sağ tarafdaki bölümden “Uzak Masaüstü Hizmetleri üzerinden oturum açmaya izin ver” çift tıklayın.

sshot-11

Burada uzaktan bilgisayarınıza ulaşabilecek kullanıcıların listesi var. Burada yer alan kullanıcıları üzerini tıkladıktan sonra “Kaldır” butonu tıklayarak kaldırın. Daha sonra bilgisayarınıza uzaktan erişilmesini istediğiniz kullanıcı ve kullanıcıları “Kullanıcı yada Grup ekle” butonu kullanarak ekleyiniz.

sshot-12

Tamam ile Yerel Güvenlik ilkesi penceresini kapatın.

Çalıştır penceresine yeniden ihtiyacımız var. Bunun için Windows + R tuş kombinasyonu kullanarak yeniden “Çalıştır” ı başlatın.

sshot-13

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi\Bilgisayar Yapılandırması\Yönetim Şablonları\Windows Bileşenleri\Uzak Masaüstü Hizmetleri\Uzak Masaüstü Oturum Ana Bilgisayarı tıklayın.

sshot-14

Sağ tarafta “İstemci bağlantısı güvenlik düzeyini ayarla” değerini değiştirmek için çift tıklayın.

İstemci bağlantı güvenliğini 128-Bit şifrelemek için “Şifreleme Düzeyini” seçeneğini “Yüksek Düzey” olarak ayarlayın.

sshot-16

Varsayılan Port Numarasını Değiştirme

Windows Uzak Masaüstü bağlantısını varsayılan olarak 3389 nolu port üzerinde yapmaktadır. Bilinen bir port numarası olduğu için güvenliğiniz için farklı bir port üzerinde bağlantı yapabilirsiniz. Eğer farklı bir port üzerinden bağlantı yapmayı tercih ederseniz en az beş basamaklı bir port numarası tercih etmelisiniz. Bilgisayar üzerinde 65535 adet port bulunuyor.

Varsayılan port numarasını Kayıt Defteri üzerinden değiştiriyoruz. Kayıt Defterini Windows + R tuş kombinasyonunu kullanarak “Çalıştır” ı başlatın ve “regedit” yazıp Enter basın.

sshot-17

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server\WinStations\RDP-Tcp sağ bölümden “PortNumber” çift tıklayın.

sshot-18

PortNumber çift tıklayın ve değer verisini ondalık olarak giriyorsunuz. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi kendinize uygun port numarasını değer verisi kısmına yazın. Tamam ‘ı tıklatın ve sonra da Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın.

sshot-19

Uzak Masaüstü varsayılan olarak kullandığı bağlantı noktasını değiştirdik yeni port üzerinden gelen bağlantıları kabul etmek Windows Güvenlik Duvarı’nı yapılandırmak gerekir. Başlat ekranında, “Windows Güvenlik Duvarı” için aramaya gidin ve üzerine tıklayın.

sshot-20

Windows Güvenlik Duvarı açıldığında, pencerenin sol tarafında “Gelişmiş Ayarlar” butonuna tıklayınız. Daha sonra “Gelen Kuralları” sağ tıklayın ve “Yeni Kural.” seçin.

18-newrule

“Yeni gelen kural Sihirbazı” da kayıt defterine yazdığınız port numarasını buraya yazacaksınız. Bir sonraki ekranda TCP seçilir ve bağlantı numarası girin.

Son adımlar…

Uzak Masaüstü bağlantısı içi bağlanacağınız bilgisayarın ip adres veta kullanıcı adını yazıktan sonra iki nokta üst üstte koyduktan sonra port numrasını yazın enter tuşuna basın.

sshot-21

PC’ deki uzak bağlantıları takip edebilirsiniz. Bunun için Olay Görüntüleyicisinden yararlanabilirsiniz. Başlangıç’ dan “Olay görüntüleyicisi” yazarak başlatabilirsiniz.

Olay Görüntüleyicisi (Yerel)\Uygulama ve Hizmet Günlükleri\Microsoft\Windows\TerminalServices-LocalSessionManager\Operational açın.

sshot-22

Giriş bilgilerini sağ bölümden çift tıklayarak görebilirsiniz.

Yorum Var »

 • halil dedi ki:

  Bu konuda yazılmış yüzlerce bilgi var.
  ama bir çoğu ek**** ya da yerel ağ üzerinden uzak bağlantıyı anlatıyor.
  anlatımınız mükemmel ellerinize sağlık.
  t****kür etmeden geçemedim.

Yorum Bırak!

Yorumunuzu Aşağıya Ekleyin veya Önceki Sitenin Kendi Adresinden.
Ayrıca Bu Yorumlara Abone Ol RSS Aracılığıyla.

Terbiyeli Ol!Spam Yapma.

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yorumlarınız için teşekkür ederiz
NOT: seviyeli yorumlar lütfen!.